Ahşap dolap mı metal dolap mı daha dayanıklı?

Ahşap dolap mı metal dolap mı daha dayanıklı? sorusu dolap alacakların en büyük kararsızlığıdır.

Ahşap soyunma dolapları, Saf ahşap ve MDF ya da sunta dediğimiz malzemeden yapılan soyunma dolapları olmak üzere iki kısma ayrılır. Saf ahşap dolaplar işçilik kısmı ve malzemenin sırf ahşap olmasından kaynaklı olduğundan fiyat olarak oldukça maliyetlidir diyebiliriz. MDF dolaplarda ise fazla işçilik uygulanmaz kalite olarak da ahşap dolaplarla kıyaslanamaz ve pek uzun ömürlü olduğu söylenemez. Ayrıca suyla temasından kaçınılmalı ve çok fazla yer değiştirme işlemi yapılmamalı bunlar dolabın hasar görmesine ve kırılmasına neden olabilir. Fiyat olarak ahşap dolaplara göre daha uygundur.

Çelik soyunma dolabı üzerinden gideceksek, çelik dolaplar kullanım açısından nasıldır?

Çelik soyunma dolabı uzun ömürlü ve hafif dolaplardır. Bu sebeple kullanımları oldukça rahattır. Raf ekleme ve çıkarma işlemi çelik dolapta mevcut bulunan tırtıklar sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Suya dayanıklı boyalar sayesinde pas sorunu küçük bir ihtimal dahi olsa tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Bir dolap yapılırken fiyatta belirleyici olan kullanılan malzeme kalitesi ve işçiliktir. Bilindiği üzere işçilik sadece ahşap dolaplarda kullanılmaktadır. Bu durum dolaba sadece görsellik kazandırmaktadır. Bu bir ev ortamı için ideal olsa da iş yerleri için önemli olan kullanım kolaylığıdır, bu nedenle çelik dolaplar daha çok tercih edilmektedir. Fakat ahşap dolaplar oldukça ağır ve pratik kullanımlara uygun değildir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir